top of page
Merak Edilenler: FAQ

Merak Edilenler

UV-C Nedir?

İnsan gözü 400 ila 780 nanometre (nm) dalga boyundaki ışınlara duyarlıdır. 100 ila 400 nanometre arasında dalga boyuna sahip ışınlar ultraviyole (morötesi), ya da kısaca UV ışınlar olarak adlandırılır. UV ışınları gözle görülemez, ancak dünyamız her daim bu ışınlara maruz kalır. UV ışınları, dalga boylarına göre temel olarak üçe ayrılır:

  • UV-A ışınları (320-400 nm dalga boyu) en yaygın UV ışınlarıdır. Atmosferden geçerek cildimize her gün temas eder.

  • UV-B ışınları (280-320 nm dalga boyu) ozon tabakası tarafından kısmen emilir. Yaz aylarında bronzlaşmayı sağlayan ışınlardır.

  • UV-C ışınları (200-280 nm dalga boyu) ozon tabakası tarafından tamamen emilir ve bizlere ulaşamaz. 

Spectrum2.png

UV-C ile Sterilizasyon Nedir?

Bakteriler ve virüsler birbirlerinden farklı yapılara sahip mikro organizmalardır.

  • Bakteri yapısı: DNA + Hücre Zarı + Hücre Duvarı

  • Virüs yapısı: RNA + Protein Kılıfı

Yapılan araştırmalarda 200-280 nanometre arasındaki dalga boyuna sahip yüksek enerjili ultraviyole ışınlarının bakteri ve virüslerin DNA ve RNA dizilimlerini bozduğu tespit edilmiştir. Hücre yapıları bozulan mikro organizmalar çoğalamamakta ve etkisiz hale gelmektedirler.

UV-damages-DNA.jpg

254 nanometre dalga boyundaki UV-C ışınları ise, virüs ve bakteriler üzerinde azami öldürücü etkiye sahiptirler. Yeterli şiddet ve sürede (dozda) uygulanmaları halinde ortamdaki mikroorganizmalar %99.99'a varan oranda etkisiz hale gelirler. Luminavia ürünlerinde bu dalga boyunda ışınım sağlayan UV-C tüp lambalar kullanılmaktadır.

UV-C İnsana Zarar Verir mi?

UV-C ışınları, düşük dalga boyları nedeniyle, deri altına işleyemezler. Yine de cilt yanıklarına ve gözün kornea tabakasında ciddi zararlara neden olurlar. Bu nedenle, UV-C ile dezenfeksiyon sırasında, ışınıma maruz kalmamak şarttır.

bottom of page